Největší cestovatelské pověry a mýty

1.       V Norsku je jenom sníh a mráz a led
Nesmysl.
Avšak vzhledem k tomu, že právě sem se jezdí za polární září, mnoho lidí si myslí, že je to vlastně takové Grónsko, nebo rovnou Arktida. Ale kdeže. Pravda je taková, že za polárním kruhem leží pouze Špicberky, ostrovy poměrně vzdálené od pobřeží Norska.

Avšak jižní část Norska má jaro, léto i podzim, úplně stejně jako my. Jenom tam příroda zpravidla rozkvétá na konci jara a teploty nejsou zdaleka tak vysoké jako u nás. To ale neznamená, že by tam nemohlo být v létě pětadvacet stupňů.

2.       Velká čínská zeď je jedinou stavbou viditelnou z vesmíru
To je lež jako věž. Jde sice o  nejdelší stavbu na světě, ale z vesmíru rozhodně není vidět.

3.       Írán je nebezpečný a turisticky nedostupný
Ale vůbec ne. Musíme sice požádat o vízum, ale to neznamená, že by bylo nebezpečné se do té země vydat. Určitě je dobré jet s někým, kdo se vyzná v místních poměrech, ve městě, kam jede a také v náboženství. Ideálně zná jazyk, ale to neznamená, že je tu nebezpečno, vůbec ne. Lidé se zde musí chovat podle pravidel jiné kultury. Vlastně je zvláštní, že právě místní obyvatelé se mohou dostat do potíží, pokud se příliš baví s turisty.

4.       Návštěva Thajska znamená velké pařby a zvláštní lidi
Ne, to určitě ne. Leda byste zamířili do Bangkoku a zašli si do tamních velmi pochybných uliček – to je jako v každém velkoměstě nebezpečné. Ovšem pokud si zvolíte venkov nebo destinaci u moře, nemusíte se být, že se vám stane něco nepředvídaného. Thajci jsou velmi klidný a konzervativní národ.

5.       Vyhněte se nočnímu metru v New Yorku, je nebezpečné
New York je město, které nikdy nespí. Není tu rozdíl mezi bezpečností v létě nebo v zimě, v noci nebo ve dne. Avšak pokud místo metra zvolíte autobus, buďte si jisti, že vám řidič zastaví, kdekoli si řeknete, a to klidně i mimo zastávku – zejména v případě, že jste střízliví a máte to odtamtud blíž k hotelu ve čtvrti, která nemusí být úplně bezpečná.