Pracovníci Disneylandu čelí bezohlednému vykořisťování

Disney je společností, jejíž hodnota se odhaduje na 150 miliard dolarů, a jejíž loňský zisk činil 9 miliard dolarů. Mimo to, díky daňovému odpisu pro bohaté, zavedenému Donaldem Trumpem, dosáhla na dalších 1,6 miliardy dolarů, a dále i na další stovky milionů dolarů z místních daňových úlev v rámci města Anaheim. Správní rada společnosti Disney nedávno dospěla ke čtyřleté dohodě o kompenzacích se svým generálním ředitelem Bobem Igerem, přičemž výše vyrovnání je odhadována na částku 423 milionů dolarů.
hrad v disneylandu.jpg
A přestože zisky společnosti Disney dosahují astronomických výšek a její generální ředitel má obdržet nepředstavitelné množství peněz, mzdy a výhody pro její zaměstnance jsou otřesné. Lidé, jenž chodí po celý den v kostýmech Mickey Mouse nebo kačera Donalda, pracovníci připravující a dodávající jídlo, muži a ženy, kteří přijímají vstupenky a mají na starost prohlídky, pracují za velice nízké mzdy, které jim sotva stačí na přežití. V říjnu 2017 vydala Occidental College zprávu o ekonomickém stavu pracovníků Disneylandu.
mickey mouse a minnie.png
Oblast Anaheimu představuje velmi drahou komunitu, a i přes prudký nárůst nákladů na bydlení a další potřeby, zaměstnanci Disneylandu trpí neustálými škrty ve výplatách po úpravě o inflaci. Průměrná reálná hodinová mzda zaměstnanců Disneyland Resort klesla mezi léty 2000 a 2017 o 15 %, z 15,80 dolarů na 13,36 dolarů. Dnes přes 80 % zaměstnanců Disneylandu vydělává méně než 12 dolarů za hodinu. Téměř tři čtvrtiny z nich tvrdí, že nevydělávají dost peněz na pokrytí svých základních měsíčních výdajů. Více než polovina zaměstnanců Disneylandu má obavy z vystěhování ze svých domů nebo bytů.
Je těžko uvěřitelné, že více než deset procent zaměstnanců Disneyland Resortu uvedlo, že v posledních dvou letech byli bez domova, nebo neměli kde složit hlavu. Více než dvě třetiny pracovníků Disneyland Resortu žijí ve finanční nejistotě. Pouze 28 % zaměstnanců společnosti uvedlo, že mají každý týden stejný rozvrh.