Čím se liší jednotliví poskytovatelé internetu

Dnes se již stalo samozřejmostí, že prakticky v každém domě či bytě najdeme wi-fi router, který zajišťuje členům domácnosti připojení k internetu. Zdálo by se, že v dnešní době mobilních dat to nebude až tak nutné, avšak routery jsou stále věc, kterou počítače potřebují. A věřte nebo ne, stále jsou věci, které jdou na počítači dělat mnohem snadněji než na telefonu, byť sebechytřejším.

Pokud však chcete pro svůj dům či byt wi-fi teprve zařídit, pak jednou z věcí, kterou budete řešit jako první, je to, od kterého poskytovatele si internet vezmete. Na našem trhu jich je v současné době poměrně velké množství, takže je z čeho vybírat. Podle čeho bychom se měli rozhodovat?

internet2

Tím asi nejjasnějším kritériem je cena, avšak ačkoliv máme rozmezí, které si můžeme dovolit platit, náš rozpočet není neomezený. Přesto bychom si měli uvědomit, že nejlevnější v tomto případě nemusí vždy znamenat nejlepší. I když někdy tomu tak je.

Na co bychom se měli zaměřit především, je to, zda má onen mobilní poskytovatel v našem okolí dostatečně silný signál. Rozhodně není nic příjemného platit každý měsíc peníze, když vám bude trvat deset minut, než se načte jedna stránka – a to ještě při pěkném počasí.

Do stejného kadlubu patří také rychlost, kterou mi je schopen nabídnout. Jen pamatujte, že maximální uváděná rychlost nebývá prakticky nikdy dosažena, neboť ta je uvedena za naprosto ideálních podmínek, které prakticky nikdy nenastanou.

internet1

A jak tyto údaje zjistíme? Všichni poskytovatelé internetu mají na svých webových stránkách mapu, kde je uvedeno, jaké je v které části České republiky pokrytí zrovna tím jejich signálem. To se poskytovatel od poskytovatele liší především proto, že všichni mají jinak rozmístěné vysílače.

Ideální je tedy najít toho pravého, který bude dobrou kombinací všech uvedených kritérií. Jen tak budete všichni spokojeni a budete si moci užívat dostatečně rychlého internetu.