Proč pokračovat?

Někdy je těžké najít dobrý důvod. Protože škola je pro nás cosi, co tu stojí jen proto, aby nám ztěžovala život a chtěla od nás nemožné. Učitelé jsou blbci, kteří nás bezdůvodně buzerují a systém známek je celkově nedomyšlená záležitost, která by se měla zrušit, už jen proto, že rodiče jsou vždycky zbytečně naštvaní, když je vidí.

Každý to vidí a vnímá jinak a někdo to bere jakou soutěž. Závod o to být lepší než někdo jiný, takový přístup je fajn, ale pouze pokud máš někoho, s kým můžeš soupeřit a ten někdo je na tom podobně jako Ty. Škola může být zábava, to je jistě pravda, ale záleží především na nás, jestli se to stane realitou.

Školní systém je něco, z čeho se nemůžeme vymanit, jelikož je pro nás povinný, na druhou stranu nás po základních devíti letech už nenutí pokračovat. To my sami pokračovat chceme a vlastně i napůl musíme, protože kdo by přijal do pracovního poměru patnáctiletého. Druhou věcí jsou již zmiňovaní rodiče, kteří většinou těžce nesou, když jejich dítě ukončí školu předtím, než se stane alespoň inženýrem.

Škola se pro nás stává přítěží, když nás nebaví námi zvolený obor. Proto je důležité si školu vybírat i podle svých zájmů a nenechat se lapit přáními a předpoklady lidí okolo nás. Jít na stejnou školu jako jde můj přítel je hezké a svým způsobem romantické, zároveň nám to však bere možnost zvolit si svůj vlastní obor a jsme taženi a hnáni výběrem někoho jiného.

Se všemi úpravami a novými zpracováními státní maturity se z ní dnes stala velice jednoduchá záležitost, ač to tak na první pohled nemusí vypadat. Pokud si prostudujete témata a porovnáte je s tím, co se bere na základní škole, je možné, že nadané dítě ze základky by například v matematice dosáhlo celkem slušných výsledků. Matika však jde naprosté menšině lidí, ale i angličtina je něco co se jen stále dokola opakuje. Každý z nás na to má, někdo musí vynaložit více úsilí než jiný, ale zvládneme to všichni.

Na druhou stranu je možné jít se na střední jen flákat, takže pokud Tě baví věčně jen zevlit a nic nedělat, v této životní cestě ti nemůže ve své podstatě zabránit nic, než zlostný výkřik rodiče:

Vypadni a něco se sebou udělej!