Zhoubné nebo nezhoubné onemocnění prostaty?

Onemocnění prostaty má dvě možné varianty – může se jednat o nezhoubné onemocnění prostaty , nebo o zhoubné onemocnění. U nádorových onemocnění nemusí pacienti do určitého stadia zpozorovat žádné příznaky. U rakoviny prostaty se však objevují problémy s močením. Může se jednat o velice zesílenou frekvenci močení, slabý proud moči, inkontinenci, mohou se objevit také stopy krve v moči. Velmi často se onemocnění projevuje také díky problémům s erekcí. Tyto příznaky jsou stejné u zhoubné i nezhoubné formy nemoci.

pánská skupina

Je prokázaná dědičnost této choroby?

Rakovina prostaty dědičná vyloženě není. Dědičné jsou ale dispozice k nádorovému onemocnění. Pokud tak například vaši rodiče trpí určitým typem rakoviny, existuje velká pravděpodobnost, že se rakovina může objevit také u vás. Nemusí se však jednat o stejný typ, ale může jít o úplně jiný typ rakoviny.

Léčba nemoci

Velice důležité je včasné diagnostikování nemoci. Diagnóza v raném stadiu může pomoct k úplnému vyléčení. Existuje více možností jak tuto nemoc léčit. Nezhoubné varianty lze léčit pomocí různých léků a přípravků, bylinek, zeleného čaje… Zhoubnou formu nemoci je nutné léčit například pomocí chemoterapie, operace, při které dojde k odstranění nádoru a okolní tkáně, ozařování.
Za negativum je bohužel považovaný vliv léčby na plodnost. U zhoubného nádoru má léčba v podobě chemoterapie a ozařování většinou negativní vliv na plodnost, při chirurgickém zákroku může dojít k odstranění tzv. semenných váčků, které mohou být nádorem taktéž zasaženy, proto může dojít k poruchám ejakulace a ke ztrátě plodnosti. Vše je individuální.

pohlavní nemoci

Prevence vzniku onemocnění prostaty

V první řadě je potřeba dbát na zdravý životní styl. Ten je velice důležitý pro celkový kvalitní život. Lze tak zabránit mnoha nemocem, ne jenom téhle. Zdravý životní styl spočívá zejména ve zdravé životosprávě, v pravidelném pohybu a v pití dostatečného množství tekutin. Dále je potřeba při jakýchkoliv problémech ihned vyhledat lékařskou pomoc, případně chodit na pravidelné prohlídky. Tak lze odhalit nemoci včas.