3 rady, na co si dát pozor při výběru stanu

Dovolená v přírodě a pod stanem může být nezapomenutelným zážitkem a to nejen pro dobrodruhy. Ale jen za předpokladu, že máte kvalitní stan odpovídající účelu, pro který ho plánujete využít. V opačném případě, můžete být i nemile překvapeni z najednou se objevujících nedostatků.
A tak výběr dobře zvažte. Jiné nároky na stan byste měli mít, pokud ho plánujete využít 1-2x do roka například při kempování než na stan do vysokohorských oblastí, kde se počasí nejen rychle mění, ale i teplota není vždy úplně nejoptimálnější. Stan do takovýchto podmínek by měl být natolik odolný, aby odolal sněhu i případné vánici.
stanování v přírodě
1. Proto rada první zní: Ujasněte si, za jakým účelem si stan pořizujete a podle toho vybírejte, jak tvar stanu, tak materiál a sílu podlážky. Rekreační rodinné stany jsou přeci jen něco jiného než expediční pro náruživé badatele.
stany horolezců
2. Druhá rada: S ohledem na velikost stanu a kvalitu jeho provedení, berte v úvahu i jeho celkovou hmotnost. Jestliže cestujete autem až na místo stanování a neplánujete se stanem přesouvat, tak vás tato položka možná nemusí až tolik zajímat. Pokud se ale chystáte na túru a stan budete dennodenně skládat a rozkládat, pak se snažte volit hmotnost co možná nejnižší, nesmí to být ale na úkor kvality provedení. Je vhodné hledat konstrukci z takového materiálu, který bude lehký, ale zároveň i plně funkční a stabilní. Obecně však platí, že vždy budete muset přistoupit na nějaký kompromis.
táboření a dovolená
3. Třetí rada na závěr: Než si stan koupíte, nechte si ho postavit a prohlédněte si ho na vlastní oči, tak předejdete později případnému zklamání. Fotky a obrázky na internetu nemusí vždy odpovídat na 100% realitě. Proto než objednávat na slepo z eshopu, je lepší si projít několik obchodů či navštívit výstavu stanů. Pořízení stanu není zrovna malá investice, proto je určitě na místě, výběr pečlivě zvážit. V budoucnu to pak jistě oceníte.