Co sledovat při nákupu náplně do tiskárny

Výtěžnost – jedním z parametrů, který je třeba při nákupu náplní sledovat, je počet stran, který lze vytisknout. Tento údaj se standardně uvádí vždy při 5 procentním pokrytí listu papíru inkoustem nebo tonerovým práškem. Pětiprocentní výtisk si lze představit jako popsaný text jedné strany formátu A4 písmem, které je běžné u knižních výtisků. S výtěžností bychom měli kalkulovat již v předstihu, nejlépe při výběru tiskárny, čímž lze propočítat finanční náročnost jejího provozu.

laserová tiskárna

Kompatibilita – každý výrobce uvádí na trh několik modelových řad a každá z nich může využívat buď originálních náplní, anebo tzv. kompatibilních. Kompatibilní pochází vždy od jiného výrobce, přičemž jejich kvalita může být různá. Jejich výhodou je nižší cena, ale vždy záleží na tom, do jaké míry je alternativní producent prověřený. Na evropský trh také bohužel proudí velmi levné tonery i kazety pochybného původu a kvality, většinou z Číny.
Černé a barevné – pokud nejde o černobílou tiskárnu, kde se doplňuje pouze černá barva, jde buď o jednu vícebarevnou cartridge, nebo o celou sadu. Sada je nejčastěji dodávána v kombinaci čtyř barev tzv. CMYBK – cyan, magenta, yellow and black (azurová, růžová, žlutá a černá). U některých tiskáren se můžete setkat ještě s jednou černou náplní do tiskárny primatisk.cz, která se využívá pouze pro tisk textu a druhá pro obrázky. U speciálních tiskáren pro zpracování fotografií se však používá pestřejší plejáda barev, většinou v počtu deseti zásobníků.

průmyslová tiskárna

Jak kazety vkládat

Kazety jsou konstruovány tak, aby je bylo možné zacvaknout do pracovního režimu pouze v jedné poloze. Někdy se stává, že ji vkládáte obráceně anebo horní stranou vpřed, upevňovací mechanismus však povolí pouze přesnou polohu vůči tiskové hlavě. Problém nastává i u záměny barev, vždy je ideální vkládat kazety po jedné, aby k záměně nedošlo. Většina tiskáren také využívá kazet s elektronickým čipem, který s tiskárnou komunikuje, a vy se dozvíte, jaké množství barvy je ještě uvnitř. Pozor při nákupu náplní z neprověřených zdrojů, které nemusí být opatřeny čipem, a zařízení pak nebude správně fungovat.