Domácí klimatizace aneb zdroj nejen čerstvého vzduchu

Dostatek svěžího vzduchu a zároveň odvedení vlhkosti, odéru a různých alergenů je zapotřebí kontrolovat. Jedná se zde především o těsné a tepelně izolované úsporné domy. Ideálním řešením však není mít otevřené okno, neboť dochází ke snížení účinnosti a prohřátí místnosti ještě více, naopak v zimě nastává únik tepla. A takové větrání či otevřené okno v případě poblíž silnice, není ani efektivní záležitostí.

V tomto případě se jedná o zcela vhodné řešení v rámci pořízení domácí klimatizace. Která toho umí však mnohem více. Dokonce lze i regulovat optimální teplotu a vlhkost v interiéru, tím je i tak eliminováno riziko vzniku plísně a jiných nepříznivých vlivů.

bílá klimatizace

Základní parametry neboli dle čeho se rozhodovat

Jedná se o zařízení, které má efektivní uplatnění v domácnosti. Důležitý je správný výběr dle kritérií, které mají nejen na výkon podstatný vliv. Zásadní je vědět, jaký typ zvolit, tj. jestli mobilní nebo pevně instalovaný. Mobilní má tu výhodu, že lze jednotku přenášet z místa na místo dle potřeby. A lze tento druh klimatizace použít i tam, kde by zavedení pevně instalované klimatizace nebylo reálné. Oproti tomu pevně instalované jednotky mají výrazně ekonomičtější provoz a disponují možností jak chlazení i vytápění.

Důležitým parametrem je bezpochyby výkon. Který závisí na objemu daného prostoru místnosti, kde bude použito chlazení či vytápění. Mezi ovlivňující faktory náleží velikost oken a orientace na světové strany, použitý stavební materiál.

Neopomenutelné jsou rovněž náklady na celkový provoz. Prvotním nákladem je příkon elektrické energie, jenž je spotřebováván na provoz kompresoru. Je vhodné volit jednotky, které dosahují alespoň A+.

chladící ventilátor

Design coby taktéž důležitý prvek

Jelikož se jedná o zařízení do domácnosti, při rozhodování se rovněž přihlíží i ke vzhledu a umístění. Na výběr se nabízí hned několik druhů a variant domácí klimatizace, která se bude dobře vyjímat v interiéru.