Jak bezpečně ukotvit pronajatý párty stan

Textilní stan pro zahradní párty je sám o sobě stabilním přístřeškem, to se týká ovšem pouze situace, kdy je naprosté bezvětří. Takovéto ideální podmínky vás pochopitelně zastihnou při zahradních slavnostech jen několikrát v roce, a to ještě s velkou dávkou štěstí. I minimální vánek dokáže konstrukci stanu rozhýbat, nemluvě o silnějším větru, nebo o případných karambolech účastníků oslav, kteří se o jeho stěny třeba jen nechtěně opřou.

oslava

Základní pravidlo zní – zatloukat, zatloukat, zatloukat

Každý párty stan se tedy musí kotvit. Menší stavbu stačí upevnit v jejích rozích, stany větších rozměrů pak navíc uprostřed každé stěny. Kotvení se provádí pomocí dlouhých ocelových nebo hliníkových hřebů. Zatloukají se do země, a to poměrně hluboko. Přibližně 60 cm pod úroveň zemského povrchu se zapouští hlavní kolíky na rozích stanu, pomocné obvodové kotvení se zatlouká do hloubky 30 – 40 cm.

Dodatečné jištění stavby má svůj význam

Zmiňované základní kotvení je vhodné navíc pojistit přídavnými zátěžemi. Těmi jsou buď pytle s pískem, nebo ocelová závaží. Optimální jištění také představují ocelové příčné pásy, kterými se jistí např. náklad na korbě kamionu. Pásy se upevní opět ocelovými kolíky, stáhnou se svorkami, a celou konstrukci takto zabezpečí proti samovolnému pohybu naprosto dokonale. Systém dodatečného jištění se někomu z vás může zdát přehnaný, ale zkušeností prověření majitelé pronajímaných párty stanů dobře ví, o čem je řeč. Nebyl to jediný případ, kdy se vlivem větrného poryvu stan zvedl do výšky jako obří drak, naklonil se, nebo dokonce převrátil, a způsobil značné materiální škody.

stan

Nikdy nestavte přístřešek na písku

Optimální povrch pro postavení velkého zahradního přístřešku je trávník. Tam se také objevuje nejčastěji. Někdy může posloužit i asfaltový nebo kamenitý povrch, zámková dlažba apod. Nikdy nestavte stan na písku a podobném měkkém a nestabilním povrchu. Vždy tedy pamatujte při kotvení celé konstrukce, aby byl podklad pevný, a byl pro ni základním opěrným bodem.
Při silném větru by se stan měl dát po celém obvodu uzavřít, pokud jsou ve větru bočnice otevřené, má tendenci se chovat jako rogallo, a to poměrně nevyzpytatelně. Bočnice tedy ponechejte vždy svinuté na bocích, aby je bylo možno v rychlosti rozvinout a přístřešek zabezpečit.