Jak vybrat záclony do interiéru?

Záclony jsou mnohem více než jen dekorativní oblek vašich oken. Mohou tvořit základ celé místnosti a její atmosféry. Samozřejmě jsou také praktické a nabízejí soukromí, teplo a úspory energie. Vybrat si můžete ze široké škály textilií, vzorů a barev. Na stránce se dočtete, jak rychle a efektivně záclony vybrat.

záclona do dveří

1. Typy záclon

Hotové. Pokud pracujete s menším rozpočtem nebo s těsným časovým rámcem, je výběr již hotových záclon ideální. Můžete je po koupi rovnou zavěsit a nebudete muset čekat na švadlenu a montéry. Existují však nevýhody. Jelikož jsou k dispozici v omezených velikostech, hotové závěsy nemusí být ideální pro vaše okno. Ve většině případů proto budete muset udělat kompromisy na úkor vkusu či pro vás ideální délky záclony. Obložení pro hotové záclony je též nižší kvality než v případě na míru šitých záclon.

okenice a záclony

Šité na míru. Volba vlastních závěsů umožňuje přizpůsobit materiál, vzor, barvu a styl vašim požadavkům. Nemusíte mít proto starost s tím, že máte atypický tvar a rozměry okna.

Potenciální nevýhodou zakázkových závěsů je to, že můžete očekávat delší dobu pro zhotovení a to v rámci dvou až tří týdnů, v závislosti na dostupnosti tkaniny. Ani cena nikdy není konečná, firmy zakázkového šití záclon vám dají pouze letmý nástřel, abyste věděli, v jaké cenové kategorii se budete zhruba pohybovat. Vždy používejte doporučenou záclonovou službu, která zašle vyškolenému zaměstnance do vašeho domova, aby vám poskytli rady o nejlepším stylu, který by vyhovoval vašim oknům.

brzské ráno

2. Upevnění záclon

Mějte na paměti, že vzhled vašeho okna a záclon je velmi závislý na zvoleném nosníku samotných záclon. Nosníky musejí style korespondovat se záclonou. Pokud jste zvolili složité a robustní vrstvení záclon, není na místě použití nenápadného záclonového klandru. Závěsný aparát je třeba volit stejně elegantní a robustní, jako je vaše záclona, abyste podtrhli dojem velkolepého efektu.

Naopak mohutná a zdobená konstrukce záclon se nehodí pro jednoduchý střih záclon, zde je potřeba též volit něco stejně strohého a nenápadného.

Pár rad závěrem

Dalším velkým atributem je též zvolený typ textilu. Pokud jsou záclony na bázi krajky a vrstveně šité, dělají dojem velmi zdobeného stylu. Naopak se nehodí ušít stejný střih na těžké záclony ze sukna.

Záclony, které jsou ze sukna, je třeba šít do strohého stylu s majestátním, ale jednoduchým vrstvením.

Mějte též na paměti, do jaké místnosti chcete záclony zasadit. Malé kuchyňské okno ve stylu útulné místnosti si žádá krátký, krajkovaný závěs. Naopak velké francouzské okno v kancelářském prostředí je třeba volit velmi střídmě, bez nášivek a zbytečných aplikací.