Ulehčete Vašim dětem psaní ve škole. Budou Vám vděčni děti i paní učitelky


Mnoho rodičů netuší, co vše ovlivňuje správné psaní dětí a jaké nejčastější chyby dělají. Od toho se odvíjí celá řada dalších aspektů. My víme, jak na to!

1. Správný úchop pera

Správný úchop má vliv na kvalitu kresby, čitelnosti, rychlost a úhlednost písma. Ovlivňuje také soustředění, uvolnění mluvidel a řeči (pohyb jazyka při kreslení), zkrátka uvolnění celého těla (např. pozornost a myšlení).
Jak má tedy správně uchopená tužka vypadat?
Celá paže a všechny prsty jsou uvolněné. Pero je položené na prostředníku, přidržuje ho palec a ukazováček je volně opřený shora. Prsty by měly být 2-3 centimetry od hrotu pera. Prsty musí být pokrčeny, ne prohnuty. Ruka volně klouže po podložce.

škola

2. Nesprávný úchop pera

· spastický špetkový úchop s prohnutým ukazovákem – způsobuje bolest v zápěstí
· špetkový úchop s prsty ohnutými v dlani – ruka v křeči, není možný volný posun zápěstí
· cigaretový úchop – tužka leží mezi ukazovákem a prostředníkem, tužka prokluzuje mezi prsty
· špetkový úchop s palcem v přesahu – zápěstí tuhé, špatný posun ruky
· klarinetový úchop – ruka není položená na podložce, špatně se udržuje tvar písmen, dítě přetahuje
· kladívkový úchop – křečovité držení

3. Správný sed

Nevhodné k sezení jsou otáčecí a pojízdné židle.
Jak má Vaše dítě správně sedět?
Při psaní sedí dítě na sedadle, nohy jsou opřené o podlahu (i paty), ruce o pracovní desku. Tělo je mírně nakloněné dopředu, ale nedotýká se hrany stolu. Důležitá je také vzdálenost hlavy od podložky a rovná záda.

pastelka

4. Nesprávný sed

Sed není fixovaný, nelze uvolnit ruku k psaní.

Všechny tyto uvedené rady byste jako rodiče měli doplnit pořízením vhodné psací pomůcky.
Dnes je možné v obchodech sehnat pera, tužky a pastelky, které jsou vhodné pro praváky i leváky, jejich tvar je speciálně upravený.

Rollery jsou inkoustová pera ergonomicky tvarovaná pro praváky i leváky. Úchopová zóna je z neklouzavého materiálu, zajišťuje uvolněné držení a pomáhá proti bolestem v ruce při psaní.
Bombičkové pero, ergonomicky tvarované, má také neklouzavou úchopovou zónu. Velkou výhodou je nastavitelný hrot na 3 polohy (hroty neškrábou a nedělají skvrny). Dítě si tak může individuálně nastavit polohu pera pro psaní. Hroty se nechají vyměnit.
Pastelky, erg. tvarované jsou oblíbené pro neklouzavé plošky, které zaručí správné uložení prstů na tužce a vzhled skvěle doplňuje trojhranný design.
Grafitová tužka, erg. tvarovaná, se vyznačuje také trojhranným designem a již zmíněnými ploškami.
Ergonomické ořezávátko se zásobníkem pak pastelky udržuje perfektně ořezané. Díky inovativním prohlubním se jedná opět o optimální úchopy v prstech.