Levné stěhování nemusí vždy znamenat nouzové stěhování

„Raději vyhořet, než se stěhovat“. Znáte tuhle legendární větu z úst Zity Kabátové z filmu Kulový blesk? Tak tohle skutečně platilo v době vzniku tohoto úžasného snímku. Tehdy nebyla k dispozici potřebná technika, stěhovalo se postaru, navíc stěhováci často nedodržovali termíny, museli jste je uplácet, zajišťovat jim svačiny a pivo, asi jako zedníkům melouchářům. A samotní stěhováci? Logicky je práce ani nemohla bavit, byla příliš vyčerpávající a špatně ohodnocená.
autodoprava kamión.jpg
Specializovaná firma na levné stěhování je tak trochu něco jiného. V České republice mají tito lidé obecně velmi dobré reference, neboť většinu z nich jejich práce baví, a jsou patřičně technicky vybaveni. Můžete se s nimi domluvit na celé řadě detailů, které zpravidla do puntíku dodrží.
krabice, smlouva a klíč.png

Na co bychom neměli při stěhování zapomínat

· Firma by mela znát veškeré okolnosti průběhu akce, tzn. obě adresy (odkud a kam), výšku patra, zda je dům bez výtahu, zda má k dispozici nákladní výtah, schodiště, možnost parkování před domem, vaše požadavky na zabalení předmětů, montáž či demontáž skříní atd.
· Při stěhování často dochází ke zbavování se starých nepotřebných věcí, je možno se dohodnout na odvozu do sběrného dvora či na skládku.
· Nezapomínejte informovat nejen rodinu, ale především své přátele a známé, že jste se přestěhovali. Někdy je dobré, aby o celé akci věděli i sousedé, případně domovník, aby nedošlo k nedorozuměním ohledně vloupání, či při přístupu ke schodišti, domovním dveřím, a k výtahům.
· Měli byste změnit včas doručovací adresu, zrušit předplatné časopisů a novin, odhlásit energie z odběrného místa (plyn, elektřinu, vodné a stočné).
· Jestliže balíte své věci sami, mějte vše zabaleno v předstihu, ve stěhovací den na to již nebude čas. Krabice by neměly být přetížené, aby se při manipulaci neprotrhly. Každá z nich také musí být náležitě popsána, abyste věděli, co je uvnitř. Kvůli diskrétnosti se doporučuje krabice pouze číslovat a vytvořit si vlastní skrytý seznam v návaznosti na číslice krabic.
· Zásadní je také mít věci shodně tematicky zaměřené vždy v jedné krabici, aby se nestalo, že budete hledat pyžamo mezi porcelánem. Noviny na balení křehkých věcí (sklo a keramika) nejsou příliš vhodné, neboť tiskařská čerň zanechává šmouhy. Raději si včas zajistěte bublinkové a jiné plastové fólie.
· Hlavně klid a rozvahu, pamatujte, že firma je vám ku pomoci, nikoliv na obtíž. Počítejte vždy alespoň se čtyřmi dny dovolené, protože největší nápor přichází vždy až druhý a třetí den po přestěhování do nového působiště.