Musím mít dítě?

Takovou otázku si nejspíše již položila nejedna žena, které se při otázce mateřství rojí v hlavě několik otazníků, a která si tím, že by se měla rozmnožovat, není úplně tak jistá. Klást si takové pochybovačné otázky je však naprosto normální. Ne každý se na to mít dítě prostě cítí a nikdo nemá povinnost dítě mít.
těhotenské břicho
 
Ženám je už od dětského věku tak nějak vnucováno, že jsou ženy, a tím pádem by měly mít děti – jak v rámci specifických hraček, tak i různých pořadů či průpovídek členů rodiny, kdy Vám říkají, že kupříkladu tyhle šatičky a tenhle kočárek po sobě nemáte vyhazovat, jelikož ho využijete pro své dítě. Jako by nejen Vaše rodina, ale celá společnost očekávala, že prostě budete mít potomka. Na ženy, které si mateřstvím nejsou jisté, či dokonce dítě mít rozhodně nechtějí, je tak kladen obrovský tlak.
 
Pokud jste mladá dívka/žena a budete se o sobě šířit s tím, že nechcete děti, pravděpodobně Vás většina lidí odbyje s tím, že jste ještě mladé a že za několik let budete mluvit jinak. Ano, je to možné, avšak tato reakce není úplně empatická – je to něco podobného, jako byste ženě, které se narodilo dítě, řekly, že si to třeba ještě za pár let rozmyslí a už ho chtít nebude. Existují ženy, které mají ve svém životě pevně dané cíle a hodnoty, přičemž pokud se řadíte mezi ně a doopravdy si stojíte za tím, co od života chcete, reakce, že si to za pár let rozmyslíte, Vás nejspíš moc nepotěší.
malé dítě
 
Pokud jste již starší a zhruba ve věku, kdy ženy v dnešní době mají první dítě /a vy žádné nemáte/, připravte se na otázky, které budou směřovat k tomu, kdy to dítě vlastně budete mít /a které často ani nebudou počítat s možností, že žádné neplánujete/. Pokud na takové otázky odpovíte, že žádné dítě neplánujete, je dost možné, že budete zahlceni palbou otázek na to, proč že to dítě vlastně nechcete mít, a výhrůžek, že toho budete v budoucnu litovat, pokud si v této době dítě nepořídíte.
 
Pokud už jste ve středním věku, kdy si již nemůžete dítě dovolit, je pravděpodobné, že Vás někteří lidé budou považovat za sobeckou kariéristku a podivínku.
 
I přes to všechno byste si však měly stát za svým rozhodnutím. Ženy totiž nejsou jen chodící rodidla, ale mají spoustu jiných vlastností, kterými mohou být prospěšné, a tak tvrdit, že jediným správným životním cílem ženy je mít dítě, je vskutku pošetilé. Máme tedy na Vás prosbu: ženy, které nechcete děti, následujte svůj vnitřní hlas a nenechte se do ničeho natlačit – Váš životní smysl je totiž jen ten, který si samy určíte. Ne ten, který Vám určí společnost.