Na dovolenou do středověku

Zatímco ve středověku měly hradby primárně obranný charakter, dnes slouží jako cíl turistů. Pokud se zajímáte o středověkou historii naší země, nebo jste pouze romantickým snílkem, představujícím si nenaplněnou lásku chudého panoše a bohaté komtesy, neváhejte navštívit východočeskou Poličku. Právě toto devítitisícové město, které najdete v pardubickém kraji nedaleko zemské hranice Čech a Moravy, se pyšní nejdelšími středověkými hradbami na světě. Městské středověké opevnění je deset metrů vysoké a v době své největší slávy mělo devatenáct bašt a vodní příkop. Přesto neodolalo vojskům Zikmunda Lucemburského a v době husitských válek (v roce 1421) bylo vypleněno.
městské hradby

Historických unikátů naleznete v Poličce celou řadu. Vždyť jde o královské město založené Přemyslem Otakarem II., které bylo významným místem na obchodní trase mezi Čechy a Moravou a velmi brzy získalo řadu městských privilegií.

Přes velký rozkvět města se Polička nevyhnula dvěma ničivým požárům, které v letech 1613 a 1845 zničily většinu domů. Druhý jmenovaný postihl i kostel svatého Jakuba, který musel být stržen, aby později získal novogotickou podobu. Mohutný kostel je dnes národní kulturní památkou a je oblíbeným cílem turistů. A to nejen pro svoji nadčasovost a propracované detaily, ale i jako „rodný kostel“ jednoho z nejslavnějších českých hudebních skladatelů Bohuslava Martinů, který se narodil ve věžní místnosti kostela.
středověký meč

Další unikátní stavbou je poličská radnice, která se skládá ze dvou částí. Vnější barokní část je z první poloviny osmnáctého století a vnitřní gotická část pochází z poloviny čtrnáctého století.

 

Významné turistické cíle:

 

·         Středověké městské hradby

·         Kostel svatého Jakuba

·         Měšťanský pivovar

·         Morový sloup na Palackého náměstí

·         Kašna se sochou sv. Michaela Archanděla

·         Kašna se sochou sv. Jiří

·         Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela

·         Hřbitovní kostel sv. Michala

 

Středověká Polička je ideálním místem pro klidnou dovolenou s možností řady výletů po okolí.