Pohodové nákupy v Německu

Po otevření hranic začali Češi brát německá obchodní centra téměř útokem. Dnes už by měl být sortiment zboží a úroveň nakupování srovnaný, a přece najdete na parkovištích obchodních center v Německu mnoho aut s českou poznávací značkou.
Je to jen kvůli tomu, že jsou medializované testy potravin dvojí kvality a lidé si proto občas dopřejí něco kvalitnějšího a zajedou si o pár desítek kilometrů dál?
Pravdou je, že se v Německu nakupuje dobře, a proto se tam vydávají třeba čtvrtletně i lidé ze vzdálenějších krajů. Nemusí ani jezdit někam daleko do vnitrozemí. I menší pohraniční města mají dostačující nabídku obchodů, které splní svůj účel.nákupní vozík.jpg
Už při vstupu do obchodu zaznamenáte rozdíl. Atmosféra je příjemnější. Je to hodně dáno čistotou prostředí a osvětlením. Na první pohled vás upoutá sortiment ovoce a zeleniny. Výběr a kvalita nabízeného zboží se vůbec s tím českým chaotickým uspořádáním nedá srovnávat. Nenajdete tam jediný špatný kus a vše je přehledné, protože nikde nepřekáží stohy beden, které byly navezeny do prodejny ze skladu, ale už se nikdo neobtěžoval je dát do regálů.
A v podobném duchu je celá prodejna, nikde nestojí prázdné pojízdné koše s obalovým materiálem od zboží v regálech, nikde neuvidíte odložené plné palety se zbožím, které by mělo být vyskládáno, ale někdo na něj asi zapomněl. Každé zboží, které má na regálech označení, tam taky vždy je. V prodejně se tiše a nenápadně pohybuje personál, který zboží z malých pojízdných vozíků celý den postupně doplňuje. A podstatné je, že se chová tak, že nikomu nepřekáží. Nikde nejsou žádné koše se zlevněným zbožím, které je vybalené z obalů a rozházené.
Zboží v regálech je přehledně poskládané, ty výrobky, které mají značku řetězce a jsou proto většinou z daného sortimentu nejlevnější, leží vždy v dolních regálech a jsou hned k dohledání.pekařský sortiment.jpg
Tolik diskutovaná dvojí kvalita je samozřejmě další věc. Pokud zavítáte třeba do regálů s mléčným sortimentem a budete vybírat ty nejlevnější věci, budou cenově srovnatelné s českým sortimentem, někdy i levnější a kvalita je prostě někde jinde. Nejlevnější máslo je opravdu po chvíli v pokojové teplotě roztíratelné, sýry mají lahodnou chuť, která se vůbec nedá srovnávat s tím, co nám nabízí v levnějším sortimentu potravin (vyrobených často v Polsku, i když pod známou značkou) český trh.
Zajímavé je, že v německém obchodě nejspíš nic z potravin vyrobených v Polsku nenajdete. Čím to asi je, že si německé řetězce nechají vyrábět věci v Polsku a nenabízí je v Německu?