Prostata – žláza předstojná

Prostata se u většiny mužů začíná zvětšovat ve věku kolem padesáti let. Jestliže se zvětší natolik, že stlačí močovou trubici, která jí prochází, zabrání průtoku moči. To vede k častější potřebě močení, průtok se postupně zpomaluje a přerušuje. Někdy se stává, že postižený nemůže souvisle močit, nicméně může trpět inkontinencí – neschopností udržet moč. Při lékařském vyšetření se může zjistit, že se jedná buď o nezhoubné zvětšení, tzv. BHP – benigní hyperplazie prostaty, může jít o prostatitidu, ovšem v některých případech se jedná o rakovinu prostaty. Proto žádné příznaky nepodceňujte a návštěvu odborného lékaře neodkládejte.

stáří

Prostatitida
Prostatitida je zánět, infekce nebo otok této žlázy – často bývají dosti bolestivé. Mezi hlavní příznaky patří tlak kolem šourku, bolest v kříži a v krajině břišní. Průvodním jevem bývá i bolest při močení. Moč může být zakalená, může obsahovat krev, někdy zapáchá, občas se přidá i horečka. Podle délky trvání potíží a příznaků můžeme rozlišit několik typů prostatitidy:

· Bakteriální prostatitida – rozlišujeme akutní prostatitidu, jež se projeví náhle, se zimnicí, horečkou a pálení při močení. Chronická prostatitida probíhá pomaleji s občasným pálením v podbřišku a při močení, případně s nechutí k sexu.
· Nebakteriálních prostatitida(syndrom chronických pánevních bolestí) je forma prostatitidy bez infekce. Rozlišujeme zánětlivou a nezánětlivou prostatitidu. Projevuje se v delším časovém rozmezí týdnů nebo měsíců bolestmi ve varlatech, penisu nebo při močení či ejakulaci. Mezi další příznaky patří potřeba častého močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře.
· Asymptomatická zánětlivá prostatitidaje forma prostatitidy bez příznaků. Lékař ji zpravidla objeví náhodně při urologickém vyšetření.


Lékařské vyšetření
Lékař se bude chtít nejdříve ujistit, že vaše obtíže s močením jsou způsobeny benigní hyperplazií prostaty (BHP) a ne něčím jiným. Obvykle to lze určit z anamnézy, vyšetření močových cest a moči a také krve.
Pokud má podezření, že trpíte prostatitidou, udělá kompletní lékařskou anamnézu, vyšetření a provede testy, aby zjistil příčinu onemocnění. Začíná se vyšetřením moči na přítomnost bakterií. Na určení vašeho typu prostatitidy může být proveden test prostatického sekretu.

operace

Zvětšená prostata a její příznaky mohou však upozornit na mnohem závažnější onemocnění než je prostatitida, a to na rakovinu prostaty.
Téměř každé rakovinné bujení prostaty vzniká z buněk sekrečních žláz v prostatě. Takto vzniklá rakovina -vytvořená žlázovými buňkami – je známá jako adenokarcinom. Mezi ojedinělé druhy patří malobuněčný karcinom a sarkom.