Správná péče o vlasy v zimě

Kondicionéry a kůry – ano, ale s mírou

Zapomeňte na reklamy, vybízející k používání vlasových kůr a kondicionérů po každém mytí. V prvé řadě si musíme vybírat přípravky, které neobsahují silikony (nejčastější jsou to ty složky, které ve složení končí koncovkami jako cone, xane, thiconol a podobě). Obsahují je jak šampony, tak kondicionéry. Je pravda, že silikony našim vlasům dodávají lesk, skluznost a tím usnadňují jejich rozčesávání, na druhou stranu přehršel silikonů vlasům spíše škodí.
Tip: používejte šampon bez silikonů a jednou za čas naneste silikonový kondicionér, ale pozor! Vždy jen po délce vlasů, nikoliv na pokožku. Silikony vlas obalují a brání vstřebávání pečujících látek z jiných vlasových kůr.
bruneta s ofinou

Čím nahradit silikony?

Za co tedy silikony vyměnit? Určitě neuděláte chybu, pokud začnete namísto kondicionérů používat oleje. Vůbec nejúčinnějším olejem je arganový, který lze zakoupit v drogeriích. Levnější verzí arganového oleje je olej kokosový, rovněž sehnatelný v drogeriích. Oba oleje o vaše vlasy jemně pečují a dodávají jim potřebné vitamíny a vlasy na rozdíl od kůr se silikony nezatěžují.
Tip: před umytím vlasy rozčešte a po délce (nikoliv na pokožku) naneste přiměřené množství oleje. Nechte působit zhruba třicet minut a poté umyjte šamponem. Dobře vypláchněte, aby vlasy nezůstaly mastné.

Jak vlasy správně mýt

Všichni víme, že bychom měli používat co nejméně fén, žehličku na vlasy či kulmu. Víte ale také, že vlasům může uškodit i špatná technika jejich umývání? Jak tedy vlasy správně mýt?
V prvé řadě vlasy nikdy nemyjeme horkou vodou. Ta vlasy zbytečně vysušuje a oslabuje. Ideální je mírně studený proud vody. Nejprve vlasy rozčešeme, protože česání mokrých vlasů láme jejich strukturu. Poté použijeme olej či kůru, kterou necháme na vlasech působit potřebnou dobu. Nakonec vlasy důkladně umyjeme šamponem, který vlasy jemně promneme a opláchneme chladnou vodou. Důležitý je taky způsob sušení vlasů. V ideálním případě vlasy zatočíme do turbanu a po vstřebání přebytečné vody vlasy necháme volně proschnout.
růžové vlasy

Vitamíny

Vlasy nám pomůžou udržet v kondici také vitamíny. Samozřejmě nejdůležitější je, zda se stravujeme zdravým způsobem a nepřeháníme to s cigaretami a alkoholem, vlasům ale také pomůžou vitamíny z lékárny, zejména zinek.
Tip: v lékárně kupte Biosil Plus, který obsahuje biotin, kyselinu pantotenovou, zinek a oxid křemičitý. Za zhruba šedesát korun máte doma hotový zázrak.