Studium a práce: jak se nezbláznit

Výběr školy
Pokud jste se již někdy na nějakou školu hlásili, jistě mi dáte za pravdu, že správný výběr je polovina úspěchu. Rozhodněte se, co by vás bavilo, a poté začněte prohledávat nabídky programů v dané oblasti. Navštivte den otevřených dveří, podívejte se na stránky fakulty včetně sociálních sítí, a ptejte se těch, kteří oborem prošli před vámi. Přečtěte si také rady těch, kteří dálkovým studiem prošli před vámi {LINK}. Ušetříte se tak případného zklamání, frustrace a také vyhozených peněz.

vysokoškoláci

Přihláška, přijímací zkoušky a začátek studia
Jakmile naleznete svou vysněnou školu, čeká vás klasické podání přihlášky a někdy také přijímací zkouška. Ta může mít mnoho podob, od klasického testu až po pohovor. Každopádně platí, že přípravu na zkoušky není radno podceňovat. Kromě zvýšení šancí na přijetí vám učení se na přijímací testy dá také dobrou představu, zda je pro vás zvolená škola ta pravá, a zda se skutečně zvládnete pravidelně učit. Pokud máte problémy už v této fázi, je dost pravděpodobné, že byste se obtížím nevyhnuli ani při studiu samém. Naopak dokážete-li si najít čas na přípravu už nyní, je to dobré znamení do budoucna. Jakmile jste přijatí, čeká vás obvykle klasické kolečko zápisu, inaugurace a dalších aktivit. Pokud se kamarádíte se sociálními sítěmi, tak se poohlédněte po spolužácích tam, či si rovnou založte skupinu. Víc hlav víc ví, a u dálkového studia to platí dvojnásob.

Studium
Jak již bylo řečeno, největším problémem většiny dálkařů je skloubit studium s dalšími aktivitami. Práce se sama neudělá, rodina chce svůj čas a vaši přátelé jakbysmet. Rozhodně vám neradíme rezignovat na cokoli z výše zmíněného, ale začátek studií je vhodným časem k přeorganizování času. Zkuste se zamyslet, zda by se některé vaše aktivity nedaly delegovat na někoho jiného. Pokud děláte školu na přání vašeho zaměstnavatele, zkuste se domluvit na rozdělení některých vašich úkolů mezi vás a vaše kolegy. Hledejte podporu u rodiny a přátel. Opravdu by vaše skoro dospělé dítě nezvládlo uvařit večeři či pověsit prádlo? A vaši přátelé by jistě mohli zorganizovat několik kratších výletů místo jedné dlouhé dovolené. Pokuste se najít si stálý čas a místo, kde se budete učit. Pravidelnost je důležitá i u běžného studia, ale u dálkového studia je to klíč k úspěchu.

zoufalost

Závěr studia a co dál

Na vysoké škole vás obvykle čeká psaní závěrečné práce a státní závěrečná zkouška, takzvané státnice. Při psaní práce si dejte pozor na dodržení formálních požadavků, zejména rozsahu, povinných částí, citací a samozřejmě termínu odevzdání. Většina prací má svého vedoucího, a ten je zodpovědný nejen za hodnocení práce, ale právě i za její průběh. Proto se na něj neváhejte obracet pro radu a pomoc. Co se státnic týká, je dobrý nápad zvážit možnost dovolené. A nebojte se, pokud jste se dostali až sem, máte rozhodně i na to státnice udělat.