Jak chránit prostatu

Hluboko v pánevní oblasti u spodní části močového měchýře je u mužů uložena žláza velikosti kaštanu či vlašského ořechu, zvaná prostata neboli žláza předstojná.

model

Její hlavní funkcí je produkce tekutiny, která je nutná pro uvolňování spermií a která také usnadňuje proudění spermatu penisem.
Její velikost ovlivňuje průtok moči a tím i správnou funkci močového měchýře.
Z důvodů, které nejsou dosud dostatečně objasněny, se ve věku mezi 50. a 60. rokem začíná tato žláza zvětšovat (někdy dokonce už po 40. roce). Tím jak se zvětšuje, stlačuje močovou trubici, která odvádí moč z měchýře. Stěny močového měchýře tuto situaci kompenzují tím, že vyvolávají větší tlak a tudíž potřebu častějšího močení, i když močový měchýř obsahuje málo tekutiny. Tomuto stavu, který zůstává často neléčeny, se říká benigní hypertrofie prostaty nebo hyperplazie..

Prostata a její příznaky
Někteří muži mohou zažívat nepříjemné symptomy tohoto onemocnění.


· častou potřebu močení, obzvlášť v noci
· slabý proud moči
· obtížný začátek močení
· inkontinence
· pálení při močení
· ukapávání moči po vymočení, apod.



Zvětšení prostaty lze léčit pomocí několika léků. Některé z nich však brání tvorbě testosteronu, což může snižovat sexuální touhu a taky narušovat schopnost erekce. Pokud se vám při léčbě tyto vedlejší účinky projeví, vyhledejte lékaře, aby vám léčbu a složení léků upravil.
Kromě klasické léčby zde může napomoci přírodní alternativa.
Lék PROSTADYNE, složený ze čtyř bylin, se v posledních letech ukazuje velmi přínosným.

epolidum

Jeho hlavní složkou je Epilobium parviflorum, Vrbovka malokvětá. Ta přispívá k normální činnosti dolních močových cest a hlavně prostaty (mimo jiné je také významným antioxidantem, zvyšuje pohyblivost kloubů a napomáhá ženám při menstruačních obtížích a v období klimakteria).
Vrbovka malokvětá je rostlina z čeledi pupalkovitých. Roste do výšky až 80 cm a kvete světle růžovou až fialovou barvou. Vyskytuje se téměř po celé Evropě, v Česku je však řazena k ohroženým druhům. Roste ve vlhkém prostředí – na březích potoků, vlhkých pastvinách, mokřadech a podmáčených místech.