Existuje více způsobu obrany proti nepřátelskému převzetí. Záleží pouze na samotném podniku, jak se rozhodne tuto situaci řešit. Jednotlivé způsoby jsou tedy rozepsány v následujícím článku.
Pasivní způsoby obrany proti nepřátelskému převzetí:
· Plán zaměstnaneckého vlastnictví akcií –znamená to, že společnost přispívá do fondu vlastními akciemi či hotovostí na vlastní akcie, díky čemuž se zaměstnanci stávají zároveň vlastníky společnosti.
· Jedové pilulky –v tomto případě se jedná o cenné papíry, které jsou vydávané potenciálně přebíraným neboli napadeným subjektem, a to za účelem snížení hodnoty firmy pro útočící subjekt, který usiluje o nepřátelské převzetí.
· Zlaté padáky –znamená tvorbu atraktivních podmínek, převážně těch finančních, pro stávající management, které však zajišťují vymoženosti i pro odcházející management po převzetí.
· Dodatky ke společenské smlouvě –jedná se o dodatky týkající se například stanovení minimální odkupní ceny akcií minoritních akcionářů po převzetí, o stanovení supermajoritního hlasování rady a jejího složení, či o duální kapitalizaci akcií.
Aktivní způsoby obrany proti nepřátelskému převzetí:
· Bílý rytíř –jedná se o způsob, kdy napadená firma hledá spojence zvaného bílý rytíř, a to především jako alternativního kupce při tendru útočící společnosti. Proto by se mělo jednat o spřátelený subjekt, u kterého management předpokládá odlišné chování, než by tomu bylo u útočníka.
· Bílý kavalír –znamená dočasné umístění akcií do přátelského subjektu pouze na dobu, než pomine nebezpečí.
· Zelená pošta –znamená nabídku napadené společnosti na zpětný odkup svých akcií útočícího subjektu za prémiovou cenu.
· Změna ve struktuře pasiv –znamená to, že se firma zadluží, neboť jejím zadlužením klesá také její atraktivita.
· Pac-Man obrana –pro využití tohoto způsobu je základní podmínkou dostatečná kapitálová rezerva firmy. Napadený pak oplatí útočníkovi stejnou aktivitou – takže začne skupovat jeho akcie.