Přírodní barva na vlasy, nebo tetování


Hena může být používána jako regenerační zábal na vlasy nebo na přírodní tetování.  Tato hena neobsahuje žádné chemické látky, jako jsou barviva, aromata a podobně. Jedná se o 100% čistý bylinný prostředek.

Použití heny jako zábal

Henu smícháme s malým množstvím čisté vody, aby se utvořila hustá kašička. Chceme-li docílit více tmavšího odstínu, necháme henu s vodou asi osm hodin odstát. Potom henu nanášíme na vlasy jako barvu klasickou, přikryjeme fólií, a zabalíme do nahřátého ručníku, aby se hena dobře vstřebala do vlasů. Hena zároveň vlasy uzavře a vyživí, takže jsou vlasy potom bohatšího objemu, konečky se zacelí a vlasy také získají krásný lesk. Henu necháme působit na vlasy co nejdelší dobu, klidně i přes noc.  

Jak hena roste

 Hena jako rostlina je neveliký stromek.  Vyskytuje se v tropických a subtropických oblastech Asie a Afriky. Jako barvivo se hena používala již v Době Bronzové a její používání se za ta dlouhá staletí prakticky nezměnilo. Nejčastěji se hena používá k dekoraci kůže, nehtů, ale také  jako barva na vlasy.

  Může se ale také používat i k obarvení bavlny a kožených výrobků. Navíc působí hena proti plísním a má desinfekční účinky.  Přírodní hena je cítit podobně jako léčivé bahno a její barva je kaštanová.

Hena jako tetovací prostředek

K přípravě heny na tetování budeme potřebovat prášek sušené heny, citrónovou šťávu a vodu. Vodu používáme čistou. Chceme-li však docílit výraznějšího odstínu tetování henou, povaříme nejdříve v připravené vodě patnáct minut lžíci černé kávy, nebo větší kousek celé skořice. Lze použít i lžíci celého pepře.

Konzistence hotové tetovací heny je podobná zubní pastě. Nesmí se roztékat, ale musí být „pružná.“ Lžicí, kterou henu mícháte, udělejte několik jemných linek. Pokud jdou linky vytvarovat a neroztékají se, je vaše tetovací hena hotová.

Hena má také přirozeně chladivé účinky. Pokud trpíme bolestí hlavy, pak vlasový zábal z heny může při těchto bolestech přinést úlevu.