Zářivky nepatří do starého železa

Neblikají – blikání klasických zářivek, které dominovaly např. ve školách v období socialismu, způsoboval indukční (elektromagnetický) předřadník. Ten vytvářel tento jev při frekvenci 50 Hz, tedy 50 kmitů za sekundu. Citlivé osoby to vnímaly jako něco velmi nepříjemného. V současné době se však vyrábí pouze elektronické předřadníky a tam jde o mnohem vyšší frekvence, pouhým okem již nepostřehnutelné.

světla

Jednodušší konstrukce svítidel – u nových typů předřadníků odpadá startér a tlumivka, skládá se pouze z malých elektrotechnických prvků na tištěném spoji, tím pádem nemá svítidlo takové nároky na prostor.
Nebzučí – odpadá i nepříjemné bzučení, tuto rezonanci způsoboval právě zmiňovaný indukční předřadník s tlumivkou.

Nekazí se oči – na internetu se rozšířilo tolik nesmyslných informací o zářivkách, že na to museli zareagovat odborníci a pochopitelně i lékaři. Jednou z nich je poškození zraku vlivem nedostatečného osvětlení, např. při čtení, kdy si svítíme jen malou lampičkou. Zornice se přizpůsobí nižší intenzitě světla, a i kdyby došlo k únavě, během spánku se rychle zregenerují.

Náběh na plný výkon – moderní lineární a kompaktní zářivky nabíhají mnohem rychleji na plný výkon, než jejich předchůdci. Je to dáno konstrukcí elektronických předřadníků, která podléhá neustálému vývoji.

Tvarové možnosti – na trhu je dostatek různě tvarovaných svítidel, která dokážou zajistit pokrytí velké plochy kancelářských prostor a dalších pracovišť. Kruhové a elipsové tvary jsou navíc atraktivní z hlediska bytového designu.
Životnost – ta již přesahuje patnáct tisíc hodin, mnohonásobně převyšuje životnost vláknových žárovek, tím se snižují provozní náklady, přitom jejich cena je stále velmi nízká.

stropní světlo

Nízká spotřeba elektřiny – ve srovnání s wolframovou žárovkou mají několikanásobně nižší příkon, což přináší výraznou úsporu nákladů domácností. Tento argument byl ostatně jedním z prvních, proč se lidé začali o tyto světelné zdroje zajímat již v devadesátých letech.